• Sülüntepe Mah. Mevlana Cad. Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul

Merdiven korkulukları, merdivenlerin bulunduğu her alanda güvenlik açısından ve insanların hareket kabiliyetini kolaylaştırmak amacıyla çelik, ahşap ve alüminyum esaslı malzemelerden ve korkuluk profilleri arasına farklı kompozit malzemeler yerleştirilmesi suretiyle yapılan dekoratif yapı elemanlarıdır. Plazalarda, AVM’lerde, iş yerlerinde, ofislerde, apartmanlarda, toplu konutlarda, yurtlarda, kamu binalarında kısacası merdivenin bulunduğu her yerde merdiven korkulukları yapılmak zorundadır. Gerek iş güvenliği açısından gerekse de insanların merdiven ile katlar arası hareketlerinde tutunmak amacıyla hareket kabiliyetini kolaylaştırılmasına büyük fayda sağlar. Merdiven korkuluklarını kullanıldığı diğer bir alanda balkonlardır. Balkonlarda dayanıklılık ve estetikliğin elde edildiği merdiven korkuluklarının kullanılmasıyla daha şık görünüm elde edilmiştir.

Merdiven Korkuluk Tasarımları

Günümüzde birçok malzemenin, merdiven imalatında ile kullanılmasıyla birlikte tasarımda kullanışlı, estetik görünümlü, mukavemetli merdiven korkulukları yapılmaktadır. Merdiven korkuluklarında farklı renk ve desen seçenekleri mevcuttur. Bulunduğu alana göre ortamla uyumlu olmak üzere farklı tasarımlarda merdiven korkuluğu kullanmak mümkündür. İmalat sektöründe üç boyutlu malzeme üretimi ile birlikte gayet şık kaliteli, güvenli ve dayanıklı merdiven korkulukları üretilmektedir. Merdiven korkuluklarının üretiminde esas alınan unsurlar ise korkuluğun kullanım alanı, özel tasarım talepleri, ortama uygun renk ve model seçimi, kaliteli malzeme kullanılarak üretilmesidir.

Özel Tasarım Merdiven Korkulukları

Özel tasarım merdiven korkulukları kişilerin işyerine, ofisine ya da merdiven bulunan herhangi bir yere beğeniye göre ve talepler doğrultusunda özel tasarım merdiven korkuluğu yapılır. Merdiven korkulukları, merdiven kol genişliğini kısıtlamayacak, alanı daraltmayacak şekilde estetik görünümlü, ince yapısı ve dayanımının yüksek olmasıyla dikkat çeker. Merdiven korkulukları imal edilirken merdiven genişliği, merdiven alanına göre en uygun yükseklik ölçüleri dikkate alınarak ve güvenliği sağlayacak nitelikte üretim sağlanır. Piyasada düşük malzeme kalitesi ile yüksek fiyatlarla satılan merdiven korkulukları, özellikle olumsuz hava koşullarına karşı kısa sürede korozyona uğrayarak mukavemetini ve özelliğini kaybetmektedir. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için ferforje özellikli, antikorozif niteliğinde metalik malzemelerden korkuluk imalatı yapılarak, dış hava koşullarında dahi yıllarca herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan kullanma imkânı elde edilir.

Malzemesine Göre Merdiven Korkulukları

Merdiven korkulukları, merdivenlerde ve balkonlarda kişilerin düşmesini engellemek amacıyla ve güvenliği sağlayıcı dekoratif bariyerler olarak kullanılırlar. Kullanıldığı alana göre paslanmayan çelik, alüminyum veya ahşaptan imal edilirler. Korkuluklarla beraber yatay düzlemde küpeşte olarak adlandırılan malzemeler, iç ve dış mekânlarda yaygın olarak kullanılır. Merdiven korkuluklarının montaj yapılırken bağlantı noktalarının sağlam bir bu şekilde montajı sağlanmalıdır. Aksi takdirde bağlantının tam olarak sağlanmadığı noktalarda dayanımı açısından riskli bir bölge oluşacaktır. Firmamız, merdiven korkuluğu imalatı ve montajında teknik yöntem ve kurallara harfiyen uyarak işlemleri yürütmektedir. Firmamız, merdiven korkuluğu ve elemanları imalatında kullanılacağı alana göre standart ölçüleri esas alarak ve kaliteli malzemeler kullanarak imalat işlemlerini gerçekleştirir.